Artists

BERGERJULIUS BERGER
W I O L O N C Z E L A

Julius Berger uznawany jest za jednego z najwybitniejszych wiolonczelistów na świecie. Od 1992 roku prowadzi klasę na Letniej Akademii Mozarteum w Salzburgu, a od 2000 roku naucza w Augsburgu i Monachium, przykładając wielką wagę do promocji młodych talentów. Jego twórczość w dużej mierze skupia się na propagowaniu dzieł Luigi Bocceriniego, Paula Hindemitha, Ernsta Blocha, Maxa Brucha, Richarda Straussa, Roberta Schumanna i Edwarda Elgara, a także takich współczesnych artystów jak John Cage, Toshio Hosokawa i Sofia Gubaidulina. Występował z wieloma sławnymi i wybitnymi artystami oraz z orkiestrami symfonicznymi. Prowadzi międzynarodowy konkurs Leopolda Mozarta w Augsburgu oraz jest jurorem w wielu konkursach międzynarodowych (m.in. w Salzburgu, Monachium i w Warszawie). Jego gra charakteryzuje się niezwykłą pasją i wrażliwością, gdyż Berger całkowicie zestraja się ze swoim instrumentem. Jest również znany ze swoich zaskakujących interpretacji. Julius Berger grał na wiolonczeli Stradivariusa, która niegdyś należała do Luigi Boccheringiego oraz Gaspara Cassado. Obecnie gra na najstarszej wiolonczeli na świecie, będącej zarazem jednym z najcenniejszych instrumentów. Została ona wykonana w 1566 roku przez Andreę Amatiego dla orkiestry francuskiego króla Karola IX. Instrument posiada znakomite brzmienie, jest też pięknie intarsjowany.

PERŁOWSKISEBASTIAN PERŁOWSKI
D Y R Y G E N T

Jest dyrygentem, kompozytorem i aranżerem. Ukończył z wyróżnieniem wydziały Dyrygentury Symfoniczno – Operowej w klasie prof. Jana Wincentego Hawela oraz Kompozycji adt. Dariusza Janusa w Instytucie Jazzu na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W latach 2002-2003 prowadził w Krakowie własną Orkiestrę Smyczkową oraz Małą Orkiestrę Symfoniczną. Od roku 2001 przez pięć lat był dyrygentem krakowsko-katowickiego Big-Bandu pod nazwą „Perła Big-Band”, z którym zdobył liczne nagrody. Był ponadto założycielem dwóch orkiestr symfonicznych: orkiestry „Sinfonietta Silesiana” oraz „Polskiej Symfonicznej Orkiestry Filmowej”, z którą wystąpił dnia 2 kwietnia 2009 pod „oknem papieskim” w IV rocznicę śmierci Jana Pawła II.Jako dyrygent dokonał 2 światowych premier utworów (Musical : „Mały Lord” – Stewen Markwick – Opera Krakowska oraz „Waterfalls” – Terie Rypdal – Festiwal Jazztopad 2009), a także 1 europejską premierę (Opera : „Yerma” – Paul Bowles – Opera Krakowska). Dyrygował wieloma orkiestrami filharmonicznymi, a w roku 2010 podjął stałą współpracę z Operą Krakowską. Artysta działa czynnie jako kompozytor, aranżer i dyrygent na scenie klasycznej, jazzowej oraz rozrywkowej. Obecnie jest również wykładowcą w Instytucie Jazzu na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W 2012 objął kierownictwo muzyczne musicalu „Tarzan” dla Gliwickiego Teatru Muzycznego. Jest to jedna z największych produkcji musicalowych w Polsce oparta na adaptacji filmowego animowanego megahitu Disneya z 1999 roku do którego muzykę i słowa napisał Phil Collins.

ORKIESTRAOrkiestra Akademii Beethovenowskiej

Utworzona w 2003 roku orkiestra składa się z najbardziej uzdolnionych młodych muzyków w Polsce, stanowiąc zarazem najmłodszy zespół symfoniczny w Polsce. Debiutowała w Warszawie na Festiwalu Beethovenowskim, a występ ten otworzył młodym muzykom drogę do kariery. Orkiestrę tworzą najlepsi studenci i absolwenci europejskich szkół muzycznych takich jak: Akademia Muzyczna w Krakowie, Hochschule Für Musik Und Darstellende Kunst w Stuttgarcie, Hochschule für Musik w Karlsruhe, Royal Music Conservatoire w Brukseli, Conservatoire International de Musique w Paryżu oraz Universität für Musik und darstellende Kunst w Graz. Akademia Beethovenowska pracuje pod dyrekcją wybitnych dyrygentów – Krzysztofa Pendereckiego, Gabriela Chmury, Michała Dworzyńskiego, Michała Nesterowicza, Macieja Tworka, Pawła Przytockiego, Marka Pijarowskiego, Łukasza Borowicza, Fausto Nardiego, Alexandra Geluka oraz współpracuje z solistami młodego pokolenia – Łukaszem Długoszem, So-Ock Kim, Bartoszem Koziakiem, Katarzyną Dudą, Iwoną Sobotką, Małgorzatą Pańko, Rafałem Bartmińskim, Alexandrem Kobrinem, Wibi Soerjadim i innymi. Zespół może poszczycić się bogatym repertuarem: kameralnym, symfonicznym oraz wokalno-oratoryjnym. Orkiestra Akademii Beethovenowskiej wydała dotychczas osiem płyt, a za jeden z albumów („Siedem Pieśni Marii”) wykonawcy otrzymali Platynową Płytę. Obecnie Orkiestra Akademii Beethovenowskiej koncertuje w kraju i za granicą, realizując tournée promujące zapomnianą polską muzykę w cyklu pt. „Jeszcze polska muzyka…”